10 évvel rövidít meg!

Elhízottan élni ugyanolyan veszélyes, mint élethosszon át dohányozni: mindkettő akár egy évtizeddel rövidítheti meg életünket.

Ö. Z. | NOL | 2009. március

A kövérség egyik mérőszáma a testtömegindex (BMI), amit úgy kapunk meg, ha a kilogrammban mért testsúlyt elosztjuk a méterben mért testmagasság négyzetével. (Ha Ön 1,83 méter magas, 87 kg-os, testtömegindexe 26.) A 18 és 20 közötti érték jelenti, hogy valaki alultáplált. A BMI 20 és 25 között normális, 25-30 között már túlsúlyról, 30 felett pedig elhízásról beszélünk. Ha pedig 40-es testtömegindexe van valakinek, ő már kórosan kövér. (A brit felnőttek harmadának a BMI indexe harminc felett van.)

Egy most közzétett felmérés szerint - 900 ezer európai és észak-amerikai adatainak elemzése alapján - arra a következtetésre jutottak a kutatók, hogy akinek 30-35 között van a testtömegindexe, az 2-4 évvel él kevesebbet a normál testsúlyúaknál. 40-45-ös testtömegindex esetén már 8-10 évvel csökken a várható élettartam - pontosan annyival, amennyit az aktív dohányzás visz el. A kövérség miatt nő a szívbetegségek, a sztrók, a diabétesz, a vesebajok gyakorisága, illetve emelkedik a daganatok és a tüdőproblémák előfordulása. A kutatást irányító Richard Peto és Gary Whitlock a Tha Lancet nevű folyóiratban közölt elemzése szerint egyértelmű az üzenet: aki élni akar, mielőbb fogyjon le.

A világon több mint 400 millió kórosan elhízott (négyszer ennyi túlsúlyos) ember él. Az elmúlt évtizedben Európában is megháromszorozódott a súlyfelesleggel küzdők száma. Ha így megy tovább, 2010-re a kontinens népességének 20 százaléka - 150 millió ember - lesz súlyosan elhízott, ezenbelül 15 millió gyermek szenvedhet a betegségtől.

Hazánkban százötven-kétszázezerre becsülik a kórosan elhízottak számát. Ezek az emberek a lakásukat is nehezen hagyják el. Számukra az emeletváltoztatás, egy kisebb bevásárlás olykor emberfeletti erőfeszítést jelent. Az érintettek ráadásul szégyenlik megjelenésüket, bántja őket, hogy nem tudják használni a tömegközlekedési eszközöket.

A kövérség a fizetésünkre is kihat. Amerikai kutatók 3-4,5 százalékos eltérést találtak a sovány és a kövér alkalmazottak éves bére között - az utóbbiak hátrányára. Angol kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy ez a különbség akár 15 százalékot is elérhet. Az amerikai vállalati szektort elemző vezetési tanácsadók 2007-ben már arról számoltak be, hogy a nagyvállalatok a dohányosokhoz hasonlóan a túlsúlyosokat is nyílt fizetéscsökkentéssel igyekeznek életmód-változtatásra bírni.
A vészesen elhízottak számára megoldás az állítható gyomorgyűrű. Ezzel az eszközzel szabályozni lehet a bevitt táplálék mennyiségét. Itthon eddig csaknem 1700 betegnek ültettek be gyomorgyűrűt.

Forrás: Nol.hu
 

Az oldal üzemeltetője:

Naturicum Trade Kft.
Budapest - Hungary
+36306874347
www.naturicum.com